Uncategorised
- Szczegóły
6 listopada 2025 roku w Janowskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe 29. Małego Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku tematem przewodnim były „Wspomnienia – pamiątki duszy’’. Recytatorzy mogli prezentować utwory, które w różnorodny sposób poruszały temat pamięci, tożsamości oraz historii osobistej i zbiorowej. PSP im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym reprezentowali: Jakub Sudół (kl. I), Julia Ptaszek (kl. III), Kornelia Misiak (kl. V), Natalia Szpyt (kl. VII). Julia Walczak (kl. VIII). Miło nam poinformować, że Julia Walczak zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
- Szczegóły
30 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym odbyła się uroczystość pasowania na ucznia – wyjątkowy dzień, na który z niecierpliwością czekali wszyscy pierwszoklasiści. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Burmistrz Modliborzyc – pan Witold Kowalik, ks. dziekan Dekanatu Modliborzyckiego – Krzysztof Woźniak, pani Alfreda Gierłach – bibliotekarka Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym, a także rodzice uczniów klasy I.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Wisińska, która serdecznie powitała wszystkich zebranych i skierowała ciepłe słowa do najmłodszych uczniów rozpoczynających swoją szkolną przygodę.
W części artystycznej wystąpili bohaterowie symbolizujący porę roku – pani Jesień oraz Dobra Wróżka, którzy towarzyszyli pierwszakom w ich pierwszym szkolnym występie. Uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki i krótkie scenki, udowadniając, że są gotowi, by zostać pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Najważniejszym momentem uroczystości był akt pasowania na ucznia, którego dokonała pani dyrektor Małgorzata Wisińska. Pierwszoklasiści złożyli również ślubowanie na sztandar szkoły, przyrzekając sumiennie wypełniać obowiązki ucznia i być dobrymi kolegami.
Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia dzieci otrzymały upominki od uczniów klasy VIII, rodziców oraz przybyłych gości. Po części oficjalnej goście zaproszeni, pierwszoklasiści wraz z rodzicami udali się na poczęstunek, który był miłym zakończeniem uroczystości. To był dzień pełen emocji, radości i wzruszeń. Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil w murach naszej szkoły!
Wychowawca kl. I-Dorota Żurawicz
- Szczegóły
Jesień to czas gdzie przyroda się zmienia, to wielobarwne dywany liści w parkach i lasach, to snujące się nitki babiego lata, to zwierzęta przygotowujące się do zimy, odlatujące ptaki to tajemnicza cisza.
22 października dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach, które przeprowadzili pracownicy Parku Krajobrazowego w Janowie Lubelskim. Panie opowiedziały dzieciom o zwierzętach mieszkających w lesie i w parku, o przygotowaniach leśnej zwierzyny do zimy. Dzieci dowiedziały się które zwierzęta zapadają w sen zimowy i jak przygotowują się do okresu zimowego Panie zwróciły uwagę na to jak należy zachować się w sytuacji zetknięcia z dzikimi zwierzętami.
Pracownicy Parku Krajobrazowego przypomniały dzieciom, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy czyli zwierząt w nich mieszkających. Dzieci mogły posłuchać odgłosów różnych gatunków sów.
Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci wykazały się także dużą znajomością na temat życia mieszkańców lasu.
Dziękujemy Pracownikom Parku Krajobrazowego za bardzo ciekawy sposób przekazania cennych wiadomości naszym przedszkolakom.
Wychowawcy przedszkola Agnieszka Kaproń i Monika Jaskowiak
- Szczegóły
Dnia 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba, z tej okazji przedszkolaki wzięły udział w warsztatach, Od ziarenka do bochenka”, organizowanych przez Osadę Leśną ,,Doboszówka”.
Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi piekarze, gdyż wyrabiały samodzielnie chleb. Dowiedziały się jak powstaje mąka, jak robi się chleb i na czym polega praca rolnika jak również piekarza. Dowiedziały się także jakie są rodzaje chleba, jakie są zboża i jaką drogę zboże musi przejść zanim powstanie mąka. W oczekiwaniu na chlebek, który wypiekał się w piecu, dzieci zwiedziły mini ZOO. Dużą atrakcją były alpaki, które maluchy mogły karmić, ale także króliki i kozy. Następnie przedszkolaki obserwowały z czego powstaje masło a później samodzielnie robiły.
Podsumowaniem wyjazdu była degustacja pysznego masła ze świeżym chlebem. Dzieciom bardzo smakowały kanapeczki ze ,,swojskim’’ masłem a także pyszna maślanka. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał swój chlebek i mógł go zabrać do domu bo warto pamiętać, że chlebem trzeba się dzielić.
Agnieszka Kaproń











